IOTT Iran - اینترنت اشیا / اخبار و مقالات اینترنت اشیا / چسب زخم هوشمند، یک گجت منعطف اینترنت اشیا

چسب زخم هوشمند، یک گجت منعطف اینترنت اشیا


چسب زخم هوشمند، یک گجت منعطف اینترنت اشیا

چسب زخم هوشمند، یک قطعه الکترونیکی منعطف هیبریدی که می‌توانند بخش عمده‌ای از آنچه را که در مورد دنیای آیندۀ اینترنت اشیا وعده داده‌شده است، تحقق بخشد.
شرکت‌های بزرگ و کوچک به‌طور هم‌زمان در حال همکاری هستند تا قطعات الکترونیکی منعطف، سازگار و توسعه‌پذیری را روانۀ بازار کنند که پیاده‌سازی هر چیز هوشمندی امکان‌پذیر باشد. تلاش‌هایی در حال انجام است تا اکوسیستمی از شرکا، تأمین‌کنندگان و نیروی کار موردنیاز به‌منظور توسعه و حفظ زیرساخت لازم برای این قطعات الکترونیکی منعطف هیبریدی (FHE) در ایالات‌متحده ایجاد شود.
FHE ترکیبی از دو مفهوم است. قطعات الکترونیکی منعطف که امروزه تولید انبوه می‌شوند، بر پایۀ بُردهای دارای مدار منعطفی ساخته می‌شوند که از روش‌های ساخت کم‌هزینه با اتصال اجزای پسیو (غیرفعال) و اکتیو (فعال) استفاده می‌کنند. قطعات الکترونیکی چاپ‌شده شامل رساناهای چاپی و همچنین اجزای اکتیو بر روی زیر لایه‌های منعطف هستند و امروزه در تولید برچسب‌های RFID و کارت‌های هوشمند از آن‌ها استفاده می‌شود.
FHE زیر لایه‌های منعطف را با هزینۀ پایین قطعات الکترونیکی چاپ‌شده و IC های سیلیکونی ترکیب می‌کند. این ترکیب منجر به ساخت قطعات الکترونیکی منعطف، کم‌هزینه، سبک، قدرتمند و درعین‌حال بسیار نازکی می‌شود که می‌توانند بر هر سطحی منطبق گردند.

یک چسب زخم هوشمند FHE. (تصویر: آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی هوایی).
تصویر فوق مثالی از یک زیر لایۀ چاپ‌شدۀ منعطف دارای یک IC مجتمع را نشان می‌دهد. ترکیب ساخت افزودنی و مواد جدید با قطعۀ سیلیکونی کوچک و نازک، هزینه و ابعاد را کاهش می‌دهد و منجر به ساخت قطعات الکترونیکی‌ منعطفی می‌شود که می‌توانند بر سطوح مختلف منطبق شوند.
هنوز فاصله زیادی باقی است تا کانسپت‌های اینترنت اشیا به تولید انبوه برسند. بخشی از این امر به دلیل عدم وجود سیستم‌های حسگر ارزان‌قیمت و توزیع‌شده در مقیاس انبوه است. FHE در جایگاهی است که می‌تواند خلأ موجود در بسیاری از کاربردهای صنعتی، پزشکی، خودروسازی و بازار مصرف را به خوبی پر کند.
الزامات FHE عبارت‌اند از:

  • رساناهای چاپی بر روی زیر لایه‌های منعطف
  • حسگرهای چاپی یا المان‌های پسیو
  • استقرار و تجمیع مکانیکی و الکتریکی قطعۀ سیلیکونی کوچک و نازک
  • استقرار و تجمیع مکانیکی و الکتریکی المان‌های اکتیو

تصویر موجود در انتهای صفحه نمونه‌ای از یک چسب زخم هوشمند را نشان می‌دهد. این سیستم نظارت بر سلامت و عملکرد هم‌اکنون توسط شرکت NextFlex در حال توسعه است.
یک سیستم حسگر حلقه بسته بر سطح اکسیژن موجود در زخم نظارت دارد و اکسیژن را در سطوح لازم برای درمان بهینه آزاد می‌کند. سیستم کنترل متصل به چسب زخم هوشمند بر پارامترهای حسگر نظارت دارد و آزادسازی دارو را کنترل می‌کند. اطلاعات جمع‌آوری‌شده از آزادسازی دارو و وضعیت زخم به صورت وایرلس و از طریق یک سیستم بلوتوث کم‌مصرف انتقال داده می‌شوند.
در این نمونه، از قطعات الکترونیکی منعطف برای ساخت چسب زخم هوشمند استفاده می‌شود درحالی‌که سیستم کنترل بر اساس طراحی صلب برد و بدنه است. عرضۀ این طرح به بازار نیازمند طراحی مجدد ماژول صلب کنترل و به‌کارگیری آن در پلتفرم FHE خواهد بود تا ابعاد و وزن آن کاهش یابد و خصوصیاتی تطابق‌پذیری و بسط یافتنی در اختیار بیمارانی که چسب زخم هوشمند را به بدن خود می‌چسبانند قرار دهد.
برای اینکه سیستمی پیش نمونه، مانند آنچه در اینجا توصیف شد، به مرحلۀ تولید انبوه وارد شود، باید موادی که برای تولید انبوه مناسب هستند انتخاب و مشخصات آن‌ها معلوم شود. این امر همچنین نیازمند وجود زنجیرۀ تأمین برای تمامی مواد لازم در فرایند تولید است.

چسب زخم هوشمند
این چسب زخم هوشمند در حال طراحی و تولید توسط تیمی متشکل از دانشگاه پِردو، دانشگاه ایندیانا، شرکت اینتگرا لایف ساینس و دانشگاه وسترن میشیگان است که این تصویر را ارائه کرده‌اند،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *