روبات پرستار - استفاده از روبات ها در مراقبت از سالمندان

روبات پرستار ؛ استفاده از روبات‌ها برای مراقبت از سالمندان

30 ژوئن 2017 / / آی‌او‌تی

روبات پرستار یکی از ایده‌های جذابی است که قدمتی دیرینه دارد. کافی است نگاهی به داستان‌ها و فیلم‌های قدیمی بیندازید تا ببینید ایده داشتن یک روبات پرستار یا یک روبات نظافتچی چقدر از ابتدا ذهن بشر را به خود مشغول کرده است. روبات نظافتچی همانطور که از اسمش پیدا است مسئولیت انجام امور منزل یا محیط کار را بر عهده خواهد داشت و اما روبات پرستار مسئولیت نگهداری از افراد را. این روبات میتواند برای موارد مختلفی برنامه ریزی و طراحی شده باشد.

ممکن است روبات پرستار برای رسیدگی به بیماران یک بیمارستان طراحی شود. داروها را برساند. علائم حیاتی را بررسی کند. پیام‌های دکتر را به بیمار برساند و برعکس.

یک روبات پرستار میتواند برای مراقبت از کودکان طراحی شده باشد. این روبات باید مراقب امنیت، سلامت، آموزش و سرگرمی کودک باشد. باید بتواند بازی کند، سرگرمی ایجاد کند، مراقب تغذیه کودک باشد، سوالهای او را پاسخ دهد و راه ارتباطی دوطرفه میان کودک و والدین ایجاد کند.

و اما یکی از ایده‌هایی که تا اندازه‌ای نیز محقق شده است، استفاده از روبات پرستار در مراقبت از سالمندان است. افراد عاقل و بالغی که اکنون نه تنها توان بدنی کافی برای رسیدگی به امور روزمره خود را ندارند، بلکه متاسفانه اغلب تنها زندگی میکنند و کسی برای کمک اطرافشان نیست. یک روبات پرستار میتواند به تمام امور روزمره افراد سالمند رسیدگی کند، مصرف داروها و مراجعه به پزشک را به او یادآور شود، شاخص‌های سلامتی او را برداشت و به پزشک ارسال کند و پیش از بروز اتفاقی ناگوار اطرافیان را مطلع سازد.

اینکه روبات‌ های پرستار چه زمانی در دسترس عموم قرار خواهند گرفت مشخص نیست، اما آنچه مشخص است این است که افراد سالمند جامعه که اغلب از تکنولوژی گریزانند و حتی با ساده‌ترین و روزمره‌ترین گجت‌ها مانند گوشی‌های هوشمند ارتباط برقرار نمی‌کنند؛ آشتی دادنشان با پیشرفته‌ترین دستاوردهای انسانی کار آسانی نخواهد بود.

فقط تصورش را بکنید که مادربزرگ یا پدربزرگ شما یک روبات پرستار در خانه داشته باشد که برایش چای دم کند! اگر تصورش ساده نیست این انیمیشن را ببینید!

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *