IOTT Iran - اینترنت اشیا / اخبار و مقالات اینترنت اشیا / اینترنت اشیا / زیگبی و ارائه یک زبان مشترک برای اینترنت اشیا

زیگبی و ارائه یک زبان مشترک برای اینترنت اشیا

09 ژانویه 2017 / اینترنت اشیا / آی‌اوتی

زیگبی و ارائه یک زبان مشترک برای اینترنت اشیا

با استفاده از زبان نرم افزاری جدیدی که سازندگان زیگبی سه شنبه گذشته از آن پرده برداری کردند، همه‌چیز، از ترموستات ها گرفته تا لامپ های حبابی و گوشی های هوشمند، می توانند به صورت بی سیم با یکدیگر در ارتباط باشند.
این زبان جدید، که دات دات (dotdot) نام دارد، جدیدترین تلاش صورت گرفته برای تبعیض زدایی میان دستگاه های بهره مند از اینترنت اشیاست که هنوز در برقراری ارتباط با دستگاه های ساخته‌شده توسط تولیدکنندگان متفاوت یا دارای فناوری رادیویی متفاوت دچار مشکل هستند. هدف این است که این نرم افزار یا لایه کاربردی (لایه اپلیکیشن)، زبانی جهانی باشد که توسط کلیه دستگاه ها، صرف نظر از شبکه مورداستفاده‌شان (وایفای، بلوتوث، زیگبی یا دیگر شبکه ها)، قابل‌فهم باشد.
طی فرایند متداول کنونی، اطلاعات از طریق دروازه اینترنتی به فضای ابری ارسال می شود و در آنجا برای دستگاه های گوناگون، نظیر دوربین امنیتی و قفل در مبتنی بر زیگبی، ترجمه می شود. اما روش جدید متفاوت است. با یک زبان جهانی نظیر دات دات، هر دو دستگاه از دو نوع مختلف می توانند به طور مستقیم با یکدیگر صحبت کنند.
باید گفت این زبان چندان هم جدید نیست، بلکه در حقیقت همان لایه کاربردی است که پیش‌ازاین با عنوان کتابخانه خوشه ای زیگبی شناخته می شده و در حال حاضر برای مرتبط ساختن حدود ۱۰۰ میلیون دستگاه مجهز به زیگبی استفاده می شود.
گروه ZigBee Alliance که ارائه کننده استاندارد مذکور است، قصد دارد دات دات را به زبانی فراگیرتر تبدیل کند. این لایه اپلیکیشن جدید شامل ویژگی های تازه و یک برنامه اعطای گواهی نامه خواهد بود. بر اساس اعلام صورت گرفته، ارائه گواهی نامه به محصولات از اواخر سال ۲۰۱۷ انجام خواهد شد.
به گفته توبین ریچاردسون، مدیرعامل گروه ZigBee Alliance، «پیشروهای بازار در مجموعه زیگبی با اذعان به ارزش این لایه کاربردی در حال تکامل، که بیش از یک دهه زبان اصلی دستگاه های زیگبی بوده است دور هم جمع شده‌اند تا آن را به زبانی جهانی برای اینترنت اشیا تبدیل کنند.»
این زبان چندان به کار نخواهد آمد مگر آن که لایه های کاربردی دیگر، کنار گذاشته شوند. تأمین‌کنندگان تراشه‌ها و تولیدکنندگان دستگاه های الکترونیکی طرح های مختلفی را برای تدوین زبان جهانی دارند و با یکدیگر در رقابت‌اند. در ماه اکتبر، گروه Allseen Alliance و Open Connectivity Foundation – دو نمونه از بزرگ ترین گروه های تعیین استاندارد که شرکت هایی همچون اینتل، سامسونگ و کوالکوم را در عضویت دارند – اعلام کردند که استانداردی را تحت عنوان IoTivity ایجاد خواهند کرد.
هنوز مشخص نیست که زبان مذکور با چه فناوری های بی سیم دیگری کار خواهد کرد. فعلاً جزئیات دقیقی در این مورد در دسترس نیست.
فعلا در آغاز کار، گروه ZigBee Alliance در تلاش‌اند تا هرچه زودتر دات دات را بر روی Thread که فناوری پایه آن همان فناوری زیگبی به کار بندند.این اقدام، بدون سروصدای رسانه ای، از بیش از یک سال پیش آغازشده است؛ یعنی زمانی که این گروه تصمیم گرفت کتابخانه زبان نرم افزاری خود را با Thread Group، که در سال ۲۰۱۴ با بسیاری از اعضای مشترک با گروه ZigBee Alliance تشکیل شد، به اشتراک بگذارد.
اولین دستاوردهای مشارکت مذکور بین دو این گروه در CES امسال، که پیش‌ازاین با نام «نمایشگاه لوازم الکترونیکی مصرفی» شناخته می شد، به نمایش گذاشته می شود. شرکت کنندگانی که در محصولات خود از دات دات استفاده کرده اند و در نمایشگاه حضور دارند عبارت‌اند از Osram Opto Semiconductors، NXP Semiconductors، Schneider Electric و Silicon Labs.

منبع: electronicdesign